Haber

ABD Başkanı Biden ve Çin Devlet Başkanı Xi görüşecek

Jean-Pierre, iki liderin ABD başkanlığında 11-17 Kasım tarihleri ​​arasında San Francisco’da gerçekleştirilecek toplantıya katılacağını söyledi. APEC Zirvesi oturumlar arasındaBuluşacaklarını belirtirken, toplantının tarihi ve saatinin henüz netleşmediğini de sözlerine ekledi.

Washington, Avustralya ve Yeni Zelanda’nın girişimiyle 1989 yılında kurulan Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği Örgütü’nün San Francisco’daki zirvesine katıldı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir PutinDavet etmedi.

Wang Yi, Biden-Xi görüşmesinin garanti edilmediğinin sinyalini verdi

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Washington’daki temaslarında, ABD ve Çinli liderlerin kasım ayında San Francisco’da düzenlenecek Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) Zirvesi’nde buluşmasının kolay bir süreç olmayacağını söyledi.

Vang, Washington’daki temasları sırasında ABD ve Çinli liderlerin kasım ayında San Francisco’da düzenlenecek APEC Zirvesi’nde buluşmak üzere anlaşmaya vardıklarını ancak bunun kolay bir süreç olmayacağını ifade etti. San Francisco’ya giden yol düzgün değilotonom sürüşe güvenemeyiz” ifadesini kullandı.

Vang, San Francisco toplantısının gerçekleşebilmesi için destekçilerin iki lider arasında geçen yıl Bali’de yapılan G20 Zirvesi’nde varılan anlaşmaya geri dönmesi, müdahalecilikten vazgeçmesi ve somut sonuçlar üretecek fikir birliğini güçlendirmesi gerektiğini vurguladı.

BidenVe SiEn son Kasım 2022’de Endonezya’nın Bali Adası’nda düzenlenen G20 Zirvesi’nde yüz yüze görüşmüştü. Hindistan’ın bu yılki başkenti Yeni Delhi’deki G20 ZirvesineBiden katılırken Çin cumhurbaşkanı katılmadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu