Haber

Çocuk gelin davası yarın başlıyor

Türkiye, 6 yaşındaki cemaat müritine gelin olarak verilen HKG’nin maruz kaldığı tecavüz ve şiddeti anlatıyor.

Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in 6 yaşındaki kızı HKG ile 29 yaşındaki Kadir İstekli ile dini nikah kıydığı iddialarına ilişkin iddianame kabul edildi.

İddianamede Kadir Wishli için 30 yıldan, baba Yusuf Ziya Gümüşel ve anne Fatima Gümüşel için 18 yıldan az olmamak üzere hapis cezası istendi.

HKG ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatları, sanıklar Kadir İstekli ve Yusuf Ziya Gümüşel’in tutuklanmasını talep etti.

Yusuf Ziya Gümüşel ve Kadir Wishli 15 Aralık’ta cezaevine gönderildi.

İstanbul Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde sanıklar Kadir İstikli ve Yusuf Ziya Gümüşel’in haklarında isnat edilen suçun niteliği ve niteliği, isnat edilen suçun katalog hatalarından kaynaklandığı, bilirkişi raporu, kararnamede öngörülen alt ve üst sınırlar hakkında dava açıldı. Bu suçla ilgili madde, firar şüphesi ve mevcut delil durumu. hakkında farklı tutuklamalardan yakalama kararı çıkarılmasına karar verdi.

Daha sonra 2 zanlı gözaltına alındı. Emniyetteki işlemlerinin ardından Anadolu Adliyesi’ne sevk edilen baba Yusuf Ziya Gümüşel ve Kadir Wishli, 15 Aralık 2022’de tutuklanarak cezaevine gönderildi.

İlk duruşma yarın.

İlk duruşma yarın Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Duruşmaya tutuklu sanıklar Kadir İstekli ve Yusuf Ziya Gümüşel’in Ses ve Manzara Bilgi Sistemi (SEGBİS) ile katılması bekleniyor.

Ayrıca İstanbul Barosu Kadın Hakları Merkezi, İstanbul Barosu Çocuk Hakları Merkezi, UCİM Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı Derneği de duruşmaya katılacaklarını açıkladı.

Anadolu Adalet Sarayı’nda yarın saat 10.00’da başlayacak duruşmada geniş güvenlik önlemi alınması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu