Ekonomi

Fed Denetim ve Düzenleme Raporu’nu yayınladı

Raporda, birçok bankanın sermaye seviyelerini yasal gerekliliklerin üzerinde raporlamaya devam etmesiyle birlikte bankacılık sektörünün genel olarak sağlam kaldığı vurgulandı.

Öte yandan raporda, son iki yılda faiz oranlarındaki artış nedeniyle bazı bankaların bazı sabit faizli varlıkların gerçeğe uygun değerlerinde önemli düşüşler yaşandığına ve son dönemdeki faiz performansının önceki dönemle uyumlu olduğuna dikkat çekildi. Pandemi seviyelerinin ve 2023 yılının ilk yarısında ortalama varlık ve özsermaye getirilerinin 10 yıllık ortalamalarını aştığı bildirildi.

Raporda, genel olarak bankaların likiditesinin bol olduğu ve kısa vadeli toptan fonlamaya bağımlılığın sınırlı olduğu, bazı kesimlerde kredi gecikmelerinin arttığı ancak halen düşük seviyelerde olduğu belirtildi.

ABD’de yakın zamanda yaşanan büyük banka başarısızlıklarını hatırlatan raporda, Fed’in, kendi kontrolünün hızını, gücünü ve çevikliğini uygun şekilde artırmak için, onlardan alınan dersleri yansıtarak adımlar attığı belirtildi.

Raporda, bu adımların, daha yüksek faiz oranı ve likidite riski profilleri sergileyen bankaların amaçlı incelemelerinin yapılması ve bankalar ve denetçiler için faiz oranı ve likidite riski yönetimi konusunda eğitimler düzenlenmesinin de yer aldığı belirtildi.

Denetim çabalarının güçlendirilmesinde “kararlılık” vurgusu

Fed’in denetim çalışmalarını güçlendirmek için ek adımlar atmakta kararlı olduğuna dikkat çekilen raporda, özellikle bireysel ve ticari gayrimenkul kredileri segmentinde potansiyel kredi bozulmalarının takip edildiği vurgulandı.

Raporda, Fed’in klasik olmayan ve finansal teknolojiyle ilgili faaliyetlerde bulunan bankaların denetimini iyileştirmek için yeni bir banka kontrol programı da uygulamaya koyduğu hatırlatıldı.

Raporda bankacılık departmanının mali durumuna ilişkin genel bir bakış sunulurken, aynı zamanda Fed’in en son düzenleyici politika çalışmaları ile mevcut kontrol programları ve öncelikleri hakkında da bilgi veriliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu