Haber

Fitch: Nev, 2023’te Çin Otomobil Pazarı Büyümesinin Ana Yönlendiricisi Olacak

Bir BYD Martısı, 18 Nisan 2023’te Çin’in doğusundaki Şanghay’da düzenlenen 20. Şanghay Uluslararası Otomobil Endüstrisi Fuarı’nda sergileniyor. (Fotoğraf: Fang Zhe/Xinhua)

PEKİN, 22 Mayıs (Xinhua) — Fitch Ratings’e göre, yeni güçlü araçlar (NEV’ler) 2023’te Çin otomobil pazarının büyümesinin ana itici gücü olmaya devam edecek.

Fitch Ratings Asya-Pasifik kurumsal araştırma direktörü Yang Jing, yakın tarihli bir konferansta Çin’in NEV pazarındaki yıllık büyüme oranının bu yıl yüzde 30’u geçmesinin beklendiğini açıkladı. Yang, küresel otomobil üreticilerinin elektrifikasyon sürecini hızlandırabileceklerini ve Çin’deki stratejilerini buna göre ayarlayabileceklerini belirtti.

Yang, NEV’leri teşvik etmeye yönelik önlemlerin yanı sıra daha ucuz yeni pil ekipmanlarının tanıtılmasının ülkenin kırsal bölgelerinde küçük ve küçük elektrikli araçların çoğalmasına yardımcı olabileceğini de sözlerine ekledi.

Bu ayın başlarında şarj altyapılarının inşasını hızlandırmaya odaklanan Çin, kırsal alanlarda yaşayan insanları NEV satın almaya ve kullanmaya teşvik etmek için bir genelge yayınladı.

Sektör bilgileri, Çin’in NEV gelişiminin hızlı bir tempoda olduğunu gösteriyor. Yeni güçlü araç üretimi bu yılın ilk dört ayında yüzde 42,8 artarak 2,29 milyon adet olurken, satışlar da aynı seviyede artarak 2,22 milyon adet oldu.

sarkikaraagac-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu