Ekonomi

Yumurta Üreticilerine 98 Milyon TL İdari Para Cezası

Rekabet Kurulu, yumurta üreticileri ve ilgili birlikler hakkında yürütülen 2 soruşturmada 98 milyon lira idari para cezası kesildiğini bildirdi.

Rekabet Kurumu’ndan yapılan yazılı açıklamada, Kurul tarafından 2022 yılı Mayıs ayında sektöre ilişkin fiyat sabitleme, bölge paylaşımı ve arz büyüklüğünün kısıtlandığı iddialarıyla iki farklı soruşturma başlatıldığı belirtildi.

Açıklamada, söz konusu soruşturmalardan ilkinde toplam 34 yumurta üreticisine yönelik tezlerin, ikincisinde ise 13 yumurta üreticisi birliğine ve 12 yumurta üreticisine yönelik tezlerin kapsamlı bir şekilde incelendiği belirtildi.

Açıklamada, ilk soruşturmada soruşturmaya taraf olan 14 teşebbüsün uzlaşma talep ettiği, ihlalin tespiti ve varlığını kabul eden teşebbüslere idari para cezası verilmesini içeren Kurul kararlarıyla soruşturmanın sonlandırıldığı ve Uzlaşma süreçleri sonucunda ihlalin kapsamı

Açıklamada, söz konusu soruşturmada 26 üretici işletmenin yumurta fiyatlarını birlikte belirledikleri ve yumurta sattıkları bölgeleri paylaştıklarının belirlendiği ve bu davranışların “kartel” niteliğinde değerlendirildiği belirtildi. rekabet hukukunun en ağır ihlali olarak nitelendiriliyor.

Açıklamada, ikinci soruşturmada, soruşturmaya taraf olan yumurta üreticisi birliklerinin yumurta fiyatlarını sabitlediği ve yumurta arzı büyüklüğünü kısıtladığının belirlendiği belirtilerek, şunlar kaydedildi:

“Soruşturmaya taraf olan teşebbüs ve teşebbüs birliklerinin bu davranışları, teşebbüsler arasında rekabeti kısıtlayıcı anlaşmalar ile teşebbüs birliklerinin rekabeti kısıtlayıcı karar ve eylemlerini yasaklayan Rekabet Kanunu’nun 4. maddesi kapsamındadır. Dolayısıyla, Söz konusu incelemeler sonucunda Rekabet Kanunu’nun 4. maddesinin ihlal edildiği tespit edilmiştir.” “Tespit edilen şahıslara toplamda yaklaşık 98 milyon lira idari para cezası uygulandı.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu